primul contact sexual...

Sex si probleme sexuale

Postata de rxxnHT cu 10 ani in urma.

Buna ziua, am 18 ani si am avut primul contact sexual in urma cu doua zile. A curs ceva sange in acel moment, iar dimineata urmatoare aveam o secretie maronie. Astazi m-am trezit si cu dureri de ovare, sangele continua sa curga insa de data aceasta are o culoare mai inchisa. Cat despre menstruatie, nu am avut-o niciodata regulata, din cauza micii probleme pe care o am cu glanda tiroida, asa ca nu pot sa-mi dau seama acum daca poate fi vorba despre menstruatie, iar daca da... sa fie o asa conincidenta, sa-mi vina chiar la 2 zile dupa primul contact sexual, cand sunt luni in care nu-mi vine deloc? Daca nu e vorba despre asta, atunci ce este? Si daca totusi e vorba despre menstruatie, de ce are sangele o culoare inchisa? Intreb pt ca am citit pe undeva ca acest lucru poate fi astfel din cauza unor infectii, si m-am speriat destul de tare... nu m-am protejat - stiu, sa-mi fie rusine.

Si alta nedumerire pe care o mai aveam, poate putin prosteasca: este posibil sa curga sange la primul contact sexual daca nu s-a rupt himenul? Pentru ca am auzit ca de regula simti cand se rupe, dar eu nu-mi dau seama sa fi simtit ceva concret, numai o durere acuta, si simteam ca inca il bloca ceva pe partenerul meu. In fine...daca nu se rupe himenul, poate curge sange, sau curge doar atunci cand se rupe? Multumesc!

Raspunsuri (2)

Lavinia

acum 10 ani

Buna este normal sati curga sange chiar dak sa rupt sau nu....pt k lai fortat si da simti cand se rupe pt k e o durere mai mare dar trebuie sa mai incerci si ai sa vezi dupa.eu am avut cateva zile scurgeri asa k nu te ingrijora totusi dak tot tiai inceput viata sexulala nu ar fi rau sati faci un control la ginecolog.....sper k tiam fost de ajutor....succes in continuare

magda144989

acum 10 ani

Daca ti la respectul de sine, ai grija de tine si fii ffffffffffoarte zgarcita.absinenta este cel mai bun si eficace mod de protejare.na-i nimic de pierdut,din contra castigi sanatate si respect.