Sarcina dupa varsta de 35 de ani

Sarcina

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

am patruzeci de ani si am aflat k nu mai pot folosi pilule anticonceptionale asa cum fac de 15 ani deoarece risc un accident cerebral vascular.In primul rand m-ar interesa daca exista vreo metoda de determinare a fertilitatii mele iar daca nu, ce alta metoda contraceptiva pot folosi in afara de prezervativ, sterilet sau legarea trompelor.Am citit ca ar fi posibilitatea unor injectii contraceptive dar nu stiu daca nu cumva si acestea nu mai pot fi folosite de femeile de varsta mea.Ajutati-ma va rog cu un raspuns fiindca nu mai vreau sa-mi pun sanatatea in pericol continuand sa iau pilule.
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

mi sa dat diagnosticul STERILITATE PRIMARA ( lipsa ovulatiei ) . am 35 de ani impliniti
sant casatorita de 13 ani , nu am fost niciodata insarcinata (nici un avort) , nu am nici o malformatie genitala , nu am trompele imfundate si totusi nu pot sa raman insarcinata , desi imi doresc cu disperare un copil , ac***a totusi 35 ani , mi se pare normal .1) va rog sa ma ajutati cu un sfat . 2) ac***a menstruatia neregulata ( o luna da si 2,3 sau chiar 4 nu , si tot asa )daca ma puteti ajuta cu o metoda de calcul pentru perioada fertila / am folosit metoda cu masuratul temperaturii dar nu a dat nici un rezultat) va multumesc