operatia in sarcina

Sarcina

Postata de Adriana161100940 cu 15 ani in urma.

Buna ziua!Peste 3 saptamani sunt programata pt operatie de unghie incarnata cu granulom,insa cred ca sunt insarcinata.NU pot face un test de sarcina pt ca este prea devreme,insa am toate simptomele sarcinii(sani intariti si durerosi,greata,ameteli,somnolenta,dorinta de a minca doar anumite lucruri).Sunt foarte stresata pt ca imi este frica ca in cazul in care mi se confirma sarcina sa nu afecteze fatul anestezia.Doctorul mi-a spus ca v-a pune o doza mai mica de anestezic,caz in care voi simti totul si ma voi incorda de durere,fapt care imi va provoca pierdea sarcinii.V rog din suflet sa-midati un sfat...ce sa fac?sa fac operatia acum inaite de confirmarea sarcinii,e mai putin periculos pt fat,sau sa cer sa mi sefaca anestezie normala...in cazul asta ar afecta sarcina?astept rapuns urgent!!!va multumesc!

Raspunsuri (4)

Adriana161100940

acum 15 ani

As vrea sa mai mentionez faptul ca operatia NU O POT AMANA pt ca starea degetului este foarte avansata si operatia este INERENTA.cum pot sa iau legatura cu un un medic de p acest site?va multumesc.

Elena991510

acum 15 ani

Vorbeste acolo unde te-ai programat si spune-le ca esti insarcinata. pana atunci iti poti face testele de sarcina si este obligatia ta sa ii anunti..

Popescu103

acum 15 ani

un test de sarcina care-ti poate arata daca esti insarcinata este cel de sange,bhcg,si astfel afli exact daca este vorba de sarcina sau nu,iar daca e sarcina si nu faci operatia cum va arata degetul tau peste 9 luni cand se va termina perioada gestationala?

liana2695785

acum 15 ani

buna am citit mesajul tau si cred ca ar fii mai bine sa iti faci un test de sarcina.sunt teste care depisteaza sarcina inca de la primele zile si in functie de rezultatul testului ar trebui sa te hotarasti ce vei face cu operatia.eu te as sfatui daca testul e pozitiv sa renunti la operatie.sa ai un copil e ceva minunat si nu cred ca merita sa ai risti viata pentru o operatie pe care o poti efectua oricand.sper sa iei in considerare sfatul meu.nu sa faci ca eu ti am scriis ci doar sa te gandesti.multa sanatae!