nu stiu care este problema

Sarcina

Postata de mika33 cu 14 ani in urma.

buna
Am 29 ani ..si nici nu stiu cu ce sa incep pentru ca e un subiect foarte dureros pentru mine .Anul trecut am ramas insarcinata si abia asteptam sa vina bebe pe lume.Am facut toate analizele , testele si ecografiile posibile .S-a descoperit ca am un nodul fibromatos care dupa cateva luni de tratament cu utrogestan nu mi-a facut probleme.Tratamentul l-am oprit , la sfatul medicului, la 7 luni de sarcina si la inceputul lunei a 8-a s-au rupt membranele ...am inteles ca pot fi mai multe cauze ...stresul , efortul ,toxoplasmoza sau un microb dar nu a fost nici unul din aceste motive .copilul meu a trait doar 2 zile pentru ca nu a avut plamanii dezvoltati suficient iar eu am ramas cu o mare dilema .Medicul ginecolog nu a reusit sa ma lamureasca iar eu nu as mai putea trece iar prin asa ceva.
Poate cineva s-a confruntat ca si mine cu asa ceva ,va rog ,sfatuiti-ma ce sa fac ...ce teste se mai pot face ,poate descopar o cauza ..nu ma pot linisti cu "asa a fost sa fie" si cu "poate data viitoare nu se mai intampla"
va multumesc

Raspunsuri (3)

marialeea

acum 14 ani

Nu stiu cat ar putea costa... dar eu una nu mai prea mai am incredere in ginecologii de la noi si as incerca in locul tau investigatii amanuntite in straintate. Iar daca descoperi cauza, caci precis e o cauza, poti duce sarcina la bun sfarsit si la noi in tara. Ideea este ca nu prea mai avem buni diagnosticieni, neonatologii si ginecologii de calitate au cam plecat dincolo si la noi au ramas mult prea putini dintre cei buni, sa-i numeri pe degete. Vezi cam cat ar putea costa si daca ai putea face rost de suma necesara si incearca o investigatie amanuntita dincolo, la o clinica buna. Altfel, aici, e putin probabil ca vei descoperi cauza. Si cum ai putea s-o descoperi? N-ai vazut ca cel mai mare institut de cercetari in domeniul medical, Cantacuzino-ul, e pe butuci? Stii, pentru a depista vreun virus sau bacterie ciudata, acolo te trimite sa iti faci analizele. Iar acolo... De ce dai? De lipsa de substante, de lipsa aparaturii etc. Deci... Concluziile le tragi singura.

mika33

acum 14 ani

asa e marialeea ...am auzit foarte multe povesti despre medicii de la noi ,mai ales din galati .le dam bani la consultatiile de la cabinetul particular ,bani la internare si degeaba ,unii nici macar nu te informeaza cum trebuie.eu am schimbat doi medici in timpul sarcinii asa ca si eu am povestea mea .

mihaela

acum 7 ani

Incearca spitalul wellborn din bucuresti.este un sp la standarde europene.dr foarte bine pregatiti.