Menstruatie intarziata 7 zile pana azi si inca nu mia venit?

Sarcina

Postata de Stoenescu Elena Roxana cu 2 saptamani in urma.

Bună ziua am și eu o întrebare am menstruație întârziată de 7 zile și nu înțeleg de ce azi am făcut test de sarcina azi la prânz și mi a ieșit negativ .Dar îmi șanț sâni sensibili uneori dureroși normal când ar trebui sa fac test de sarcina .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Motivul pentru care menstruatia intarzie poate fi legat de o varietate de factori, nu doar sarcina. Poate fi cauzata de stres, dezechilibre hormonale, schimbari in greutate, exercitii fizice intense, anumite medicamente, sau chiar de anumite afectiuni medicale.

Un test de sarcina este de obicei mai precis daca este efectuat dupa ce menstruatia a intarziat. Un test de sarcina poate fi negativ atunci cand nivelul hormonului hCG (gonadotropina corionica umana) este inca destul de mic si nu poate fi detectat. Nivelul acestui hormon creste in timpul zilelor de la conceptie. Daca aveti simptome specifice sarcinii, cum ar fi sensibilitatea sanilor, si menstruatia inca nu a sosit, este recomandat sa retestati peste cateva zile.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-care-anunta-sarcina_16006
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272