Cum sa nasti fara durere?

Sarcina

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

am nascut acum 18 zile, m-am pregatit cu tot ce trebuia, adica informatii, cursuri, am avut o nastere rapida, insa durerile nu le-am putut controla. as fi vrut sa aplic tot ce am invatat, dar din pacate in acelel momente nu a mai contat nimic, nici macar nu auzeam ce imi spunea personalul din spital. pana la urma important este ca suntem bine si eu si bebelusa mea , care e o minunatie de fetita.E adevarat durerile sunt cele pe care le ai la menstra insa sunt mult mai puternice si presiunea e foarte mare, cand deja se angajeaza copilul sa iasa.Ne-am chinuit putin amandoua insa am avut noroc ca am ajuns cu dilatatie mare la spital si totul s-a petrecut in nici o jumatate de ora. Nu disperati e ceva natural si trebuie sa trecem prin asa ceva asa e cursul normal al evenimentelor importante in viata. Si bineinteles nimic fara sacrificiu.

Raspunsuri (9)

acum 15 ani

Asa este,

Mihaela are mare dreptate,

Ne-am obisnuit sa traim in aceasta lume a cunoasterii, in care gasim informatii complete despre absolut orice situatie prin care am putea sa trecem de-a lungul vietii.
Gasim peste tot articole despre cum ar trebui sa reactionam sau sa tratam o anumita situatie.
Psihologia ia tot mai mare amploare si ne invata cum sa ne comportam, controlam, etc.
Dar oare cand ajungem in acel moment de care ne temem si pe care totusi l-am studiat in profunzime si am citi toate sfaturile specialistilor, mai tinem cont de ele??
Raspunsul este simplu, nu.
Suntem oameni, si oricat ne-am stradui sa fim cerebrali si sa tratam cu calm anumite situatii, sensibilitatea noastra este prea mare pentru a mai tine cont de ceva.

Dureroasa sau nu, o nastere este oricum minunata, este un moment pe care nu ai cum sa-l uiti toata viata!!!

Este un sacrificiu pe care trebuie sa il faci cu zambetul pe buze!!!

carmen610

acum 15 ani

Tampenii...bai femeilor o nastere nu este minunata, de durere nu scapa nimeni, awwwwwwwwwwwwwww! dar femeia e puternica prin natura ei si merge mai departe, se imbarbateaza, daca barbatul nu e prezent. Fetelor sa ma iertati daca va spun ca barbatii ar lesina sa vada o nastere. In occident sunt obligati sa asiste la nasterea pruncului lor. La Romania inca birocratie, hehehehe...dar eu i-as pune pe barbati sa asiste obligatoriu la nastere si sa lesine cat mai des, hahahahaaaaaaaaaa

comentarii utilizatori

acum 15 ani

sunt insarcinta in 34 de saptamani dar ma gandesc oare voi naste usor ca mie cam frica pt ca vreau sa nasc normal

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna!sunt insarcinata in 2luni si as vrea sa stiu daca am voie sa ma vopses?va multumesc!

gabriela

acum 12 ani

eu nasc in italia si daca se vrea poate asista tatal la nastere sau cezariana si sa filmeze,ei au legea aici ca mama sa nasca natural si cezariana numai in caz de urgenta,naspa...dar conditiile din spitale sunt sf.fata de romania

iuliana

acum 12 ani

sunt in 17 sapt de sarcina si nasc tot in italia abia stept sa vad daca lesina sotul meu hahaha

iuliana

acum 12 ani

am si eu o frica de nu va zic dar asta este trebuie sa trecem si prin asta

radu vasilica

acum 10 ani

Fiica mea traieste in UK. si nu-mi place deloc sistemul sanitar de acolo. Ea este insarcinata in aproape 4 luni ,dar din adolescenta a facur infiltratii in coloana cu cortizon si are probleme cu coccisul .Dar problema este ea poate naste pe cale naturala fara riscuri or ptr. ea or ptr. copil? Rog sa-mi da-ti un safat in privinta asta daca se poate sa mi raspunda un DR. ginecolog.PS. are varsta de 33 ani si la prima nastere imi este teama nu stiu ce sa facem

iuliana

acum 9 ani

Buna ziua!Am 35 de ani si sunt insarcinata in 22 de saptamani .Am fost operata in iulie 2008(MAV OCCIPITALA DREAPTA-OPERATIE GAMMA-KNIFE) si as dori sa stiu daca pot naste normal sau trebuie sa fac operatie cezariana.La contolul dupa un an de la operatie diagnosticul era stare stationara,refacere aproape completa.Va multumesc!