Antibioticele in sarcina

Sarcina

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Am o problema destul de grava, zic eu: sant insarcinata in 13 saptamani iar in urma examenului urocultura mi-a iesit ca as avea infectie urinara, peste 100000 germeni/ml(e.coli). Dr. mi-a prescris antibiotic (ceftriaxone). Imi este frica sa iau antibiotic dar nu stiu ce este mai rau antibioticul sau infectia. Nu vreau ca copilul sa pateasca ceva. Va multumesc anticipat, cu stima.

Raspunsuri (9)

ramona ioana1

acum 15 ani

asta ar fi trebuit sa te informeze doctorul tau. Daca ti le-a prescris o fi stiind el ceva, asa ca mai bine ia decat sa faci alte complicatii.

Florian Alex

acum 15 ani

Sunt cefalosporine si alte antibiotice permise in sarcina. Pe de alta parte, o infectie urinara poate dauna mai degraba sarcinii decat antibiotice luate sub prescriptie si aviz medical. Incearca sa consumi multe lichide (cam 3 litrii pe zi, ceai de coada calului si cozi de cirese - permise ambele in sarcina, eventual si bere fara alcool) si urmeaza cu incredere tratamentul medicului. Foarte important este ca antibioticul recomandat sa fie pe antibiograma uroculturii - altfel faci tratamentul cu antibiotic degeaba, fara ca infectia urinara sa fie rezolvata. Eu, as repeta urocultura la doua sau trei laboratoare de analize medicale, cu antibiograma extinsa la fiecare si as alege impreuna cu medicul antibioticul la care este sensibil e-coli, cel care ar fi cel mai putin nociv pentru sarcina. Personal am facut tratament cu ceftazidim pentru o infectie cu klebsiella in saptamana 9 de sarcina si bebe este sanatos. Multa bafta, curaj si nu uita ca stresul poate face mai rau sarcinii decat un antibiotic permis in sarcina!

Etelka3

acum 15 ani

Sa nu-ti fie sa iei antibioticele. Eu sunt insarcinata in 18 saptamani si sunt la a 3 a cura de antibiotice deoarece am ureaplasma prezenta si nu scap de ea. Bebe e sanatos si din cate mi-a spus mie doctorul din saptamana 11 bebe nu mai este afectat in vreun fel de medicamente, fie ele si antibiotice. Asa ca daca medicul tau ti le-a prescris ia-le fara frica. Santate multa!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

ce medicamente pot sa iau daca am cervicita . va multumesc.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Tocmai am aflat ca sunt insarcinata in 3 saptsi am luat timp de zile Fromilid, pentru o viroza. Poate fi o problema? Multumesc

niki

acum 13 ani

sunt insarcinata in 20 saptamani si la un control ginecologic mi sa spus ca am un chist.ma sperie faptul ca anul trecut l-am operat si acum a recidivat-poate afecta fatul?doctorul meu mi-a spus ca sarcina merge inainte.va rog sa-mi dati un raspuns cine a trecut prin asta sau cine e in cunostinta de cauza-

nicoleta

acum 11 ani

buna sunt insarcinata in 3 saptamani si acum 1 saptamana am luat o cutie de augumentin fara sa stiu ca sunt insarcinata pastila fiind de 625 ?astept un raspuns urgent

anca

acum 10 ani

Buna, sunt intr-o situatie asemanatoare cu a ta...tocmai am aflat ca sunt insarcinata si am luat antibiotice, imi poti raspunde te rog cum a fost cu situatia ta?

nicoleta

acum 11 ani

buna sunt insarcinata in 3 saptamani si acum 1 saptamana am luat o cutie de augumentin fara sa stiu ca sunt insarcinata pastila fiind de 625 ?astept un raspuns urgentiu