candidoza esofagiana

Refluxul gastroesofagian Candidoza esofagiana Boala esofagiana

Postata de gina2323 cu 12 ani in urma.

Buna dimineata!

Imi puteti spune va rog daca in urma endoscopiei digestive se poate depista candidoza esofagiana?

Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Prin tehnica endoscopica se pot vizualiza leziunile caracteristice de candidoza esofagiana, eritematoase (rosii) si albicioase sau ulcere. Diagnosticul este precizat in baza simptomatologiei , biopsiei sau periajul leziunilor prelevate in timpul endoscopiei digestive superioare.

gina2323

acum 12 ani

Buna seara dna.dr.!
Mi s-a recomandat efectuarea unei endoscopii digestive in urma numeroaselor controale la sectia ORL,deoarece am in permanenta o mucozitate in gat si de 5 ani de zile tot incerc sa aflu cauza acestor secretii.Medicul Orl-ist mi-a recomandat endoscopia suspectand un reflux.

Acesta este rezultatul cosemnat pe biletul de externare de la gastroenterologie:

Acesta este rezultatul : nu s-a depistat la endoscopia digestiva(boala de reflux gastro-esofagian endoscopic NEGATIVA),dar la EPICRIZA din biletul de externare este scris urmatoarele:
"Pacienta ,fara APP semnificative,se interneaza ptr.investigarea unei simptomatologii persistente compatibile cu un posibil reflux gastro-esofagian.
Obiectiv si biologic-in limite normale.
Echografie abdominale-fara modificari patologice ale viscerelor examinate.
EDS-Esofag cu mucoasa hiperemica,in special distal;stomac-fete si curburi libere;staza biliara in cantitate redusa;bulb,d2-aspect normal.Bio.prepiloric ptr.H.p.-absent."
RECOMANDARI:
1.regim igienico-dietetic:fara condimente,alcool,bauturi carbo-gazoase,mancaruri grase,prajeli;nu va consuma lichide in timpul mesei;mesele vor fi fractionate;nu va sta culcata cel putin 1,5 ore dupa ce mananca;va dormi cu capul mai sus decat restul corpului(pe 2 perne).
2.tratament cu Emanera 20 mg,1 cp/zi,cu 30 min. inainte de masa,timp de 2 saptamani.
3.monitorizare in reteaua MF.

Va rog frumos sa-mi explicati cat de grava este problema mea in privinta refluxului gastro-esofagian si ce alimente pot consuma sau nu,referindu-va la rezultatul analizei.
Va multumesc anticipat.O seara buna!