tulburari de atentie si memorie

Psihologie si psihoterapie Tulburari de atentie

Postata de IonutPopa cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Ma numesc Ionut P. si sunt din Iasi. De aproximativ 1 an de zile, in urma unor atacuri de panica repetate si a unei stari de oboseala continua, am observat ca nu ma mai pot concentra la fel ca inainte. Sunt biolog iar in facultate eram 100% dedicat in tot ce faceam, in plus sutele de specii invatate precum si rapiditatea cu care faceam conexiunile ma ajutau tot timpul. De 3 ani lucrez in IT si desi am sarcini destul de solicitante nu reusesc sa ma concentrez indiferent de cat de odihnit as fi. De curand am decis sa-mi continui studiile in domeniu si am reanceput lecturile de specialitate. Am insa tendinta de a sari cuvintele din propozitii fiindc mi se pare foarte simplu. daca vreau sa-mi aduc aminte, imi ia foarte mult sa stabilesc conexiunile logice si ajung usor cu gandul in alta parte. Tot de aproximativ un an, starile emotionale alterneaza si se schimba foarte repede indiferent de starea de spirit. Desi uneori imi pun in plan sa ies mai des in oras, manifest tendinte de agorafobie pe care mi le reprim in cele din urma dar este chinuitor. Atacurile de panica am reusit sa le controlez dar numai dupa ce mi-am luat liber o saptamana si mi-am adunat gandurile. De cele mai multe ori pun totul pe seama oboselii si stressului dar as avea nevoie si de opinia unui specialist. Tot ca manifestari, gandurile nu mai sunt ordonate si vin toate buluc ceea ce ma face sa devin foarte confuz si mult mai zapacit (uit daca am incuiat usa chiar daca abia am iesit din scara).Ultimul doctor de la Sp Spiridon Iasi mi-a recomandata medicamente pe baza de valeriana, antistress si Dormolin. Am luat exact doua zile pentru ca eram si mai agitat si ma gandesc totusi ca nu e cazul sa iau medicamente fara o terapie mai concludenta. Analizele medicale sunt in parametri normali.
Va multumesc pentru timpul acordat!

Cu stima,

Ionut P.

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Va recomand consultul unui psiholog sieventual inceperea unei psihoterapii.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Buna ziua,
Va recomand sa va adresati unui medic psihiatru, in eventualitatea prescrierii unor anxiolitice (pentru starile de anxietate). Daca nu este necesar un tratament medicamentos, apelati la un psiholog.

IonutPopa

acum 12 ani

Va multumesc pentru sfat.

Cu stima,

Ionut P