sensibilitatea

Psihologie si psihoterapie

Postata de Aissssa cu 11 ani in urma.

Atunci cand vine vb de un subiect care ma macina ,nu pot avea o discutie pe tema acestuia fara sa plang.As dorii un remediu,daca exista asa ceva.

Raspunsuri (5)

Psih. Gabriela Miu

acum 11 ani

Buna,
Subiectele care ne macina sau care ne produc placere vin din noi intotdeauna cu o incarcatura emotionala mai mare decat cele care ne sunt indiferente. Lucrurile care ni se intampla pe parcursul vietii capata o importanta afectiva mai mare sau mai mica in functie de rolul pe care l-au jucat la momentul producerii. Este normal sa fie asa, in acest fel se nasc preferintele, afinitatile, iubirea, ura.. Ceea ce vreau sa spun este ca singurul remediu cunoscut de mine pentru ca un subiect cu o incarcatura emotionala mare sa nu te mai faca sa plangi este `eliberarea` afectului prin cuvant - adica psihoterapia. Odata cu exprimarea, cu recunoasterea, cu intelegerea, vine si eliberarea. Terapia, desi nu este un remediu cu consecinte imediate, in timp aduce liniste si putinta de a face fata emotiilor si situatiilor de viata intr-un mod mai putin dureros, mai adaptat.
Cu drag, Gabriela.

Aissssa

acum 11 ani

Multumesc mult! Sper sa ma ajute raspunsul dumneavoastra si sa pot depasii aceasta problema.

Aissssa

acum 11 ani

Si sigur dau rezultate? Fiindca am incercat si niste pastile dau au fost in zadar. Ce v-ar interesa? Cauza care ma face sa fiu asa?

Aissssa

acum 11 ani

Pai in cazul asta m-ar interesa ! As face orice sa scap de problema asta.

fluindelir

acum 11 ani

Eu am luat emocalm . Sincer dupa cateva pastile, m-am simtit mai linistita si mult mai putin vulnerabila.