probleme cu mama

Psihologie si psihoterapie

Postata de ionela_nela cu 11 ani in urma.

Buna seara! Am o problema cu mama, nu ma mai pot intelege cu ea. Acum 5 luni mi-a murit tatal si si-a schimbat comportamentul fata de mine si fratii mei. Mama mea locuieste la tara si a ramas singura, fiecare dintre noi am plecat in drumul nostru si am lasat-o singura, are cateva anmale si isi petrece toata ziua numai cu ele , nu mai manaca, nu-si mai face focul in casa....oricum noi tot ii spunem sa aiba grija de ea si sa mai lase animalele....dar pe o ureche ii intra si pe alta ii iese. Nu mai stiu cum sa procedez cu ea, ii explic ca ii vrem binele si tot nu intelege spune ca suntem contra ei, si nu as-i vrea sa o lasam asa, dar va rog foarte mult ajutati-ma cu un sfat. Multumesc

Raspunsuri (2)

antoneta142936

acum 11 ani

Buna, cred ca toti intampinam probleme de genul asta, cu parintii, la un moment dat. ganditi-va care este copilul ei preferat ... fiecare parintee are unul ... si lasati-l pe el sa discute cu mama. S-o faca sa inteleaga ca neglijindu-se ii face lui rau .... Legati-va de nepoti daca are si explicatii ca daca nu are grija de ea nepotii ei nu vor avea unde merge la bunici ...Oricum faceti ceva, insistati, daca nu riscati sa se imbolnaveasca (a mea a cazut si a trebuit sa-si puna proteza la sold ... doar asa s-a potolit) si va fi greu si pentru ea si pentru voi. Trebuie multa munca de lamurire si multa rabdare. Daca credeti ca se poate fara animale incercati s-o luati pe rand pe la voi spunandu-i ca aveti nevoie de ea. Sunt tare grele perioadele astea dar ...

ionela_nela

acum 11 ani

Multumesc mult, voi tine cont de acest sfat.