nu mai pot dormi noaptea deloc de cateva saptamani

Psihologie si psihoterapie

Postata de jefenson cu 11 ani in urma.

Buna ziua, prietena mea se cvonfrunta de cateva saptamani cu o problema a somnului, nu poate dormi, se trezeste noaptea din somn speriata viseaza tot feluri de chestii urate, e foasrte stresata ca se intampla ceva grav cu familia ei, zice ca ea o sa inebuneasca din cauza la aceste visuri si ganduri si astfel nu mai poate dormi deloc noaptea. Va rog daca ma puteti ajuta cu sfat ce sa fac sunt foarte ingrijoar de acesta prolema. Va multumesc din suflet.

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consulte un psiholog.

Buna

acum 11 ani

La acest fel de probleme poate ajuta decat homeopatia caci nu exista medicamente chimice sau terapie psihologica pt. asa ceva. Cauza poate fi chiat si magie neagra sau altfel de probleme mai deosebit . Imi poti scrie un email la ***@yahoo.com

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna ziua,

Problemele din viata curenta se pot regasi in vise, uneori acestea fiind cosmaruri deoarece in acele vise sunt integrate fricile din timpul zilei. Cel mai bine ar fi sa faca pentru inceput cateva sedinte de consiliere psihologica si apoi, daca va fi cazul, sa inceapa un proces psihoterapeutic.

Daca sunteti din Bucuresti ma puteti contacta.

dragos

acum 10 ani

nu mai stiu ce sa cred.eu nu mai pot dormi de saptamani intregi.am incercat xanax,linisan,pasfilora,ceaiuri de liniste,melatonina,diazepam,sedyph,metode de relaxare,reflexoterapie,biserica,psiholog,psihiatru........si lista poate continua.ce este ciudat este ca inima incepe sa ma intepe dupa un interval de timp,tremur,transpiratii noaptea.cred ca este normal atunci cand nu dormi sa ai starile acestea.am ochii plini de vinisoare,vederea incepe sa ma oboseasca.am facut toate analizele inima,glanda tiroida ,la toate organele si totul este bine.NU MAI INTELEG NIMIC.Am citit atatea lucruri aici ,cu problemele atator oameni si care nu-si gasesc raspunsul.STIU CA EXISTA O CAUZA SI UN EFECT.Nu am dureri ,doar inimioara o simt intr-o acceleratie continua.Parca refuleaza.Cineva stie ce se petrece,dar nimeni nu spune nimic.Se spune ca din cauza stresului.Asa o fi,dar ma credeti ca am cunoscut oameni mai in varsta care au suferit enorm in puscarie,in razboi cum a fost strabunicul meu si parca nu o luau atat de razna.In timpurile astea 5 din 1 se confrunta cu o problema de ''''stres''''.Ce sa mai credem ?Pana si cei mici au probleme de ''''stres''''.Chiar nu va dati seama de ceea ce se intampla in ROMANIA ?Mesajele subminale sunt la tot pasul si sufoca subconstientul. In momentul in care incarci un individ negativ acesta va refula

regele_mar

acum 10 ani

Buna Dragos.In aceeasi situatie sunt si eu ca tine.Am incercat tot ce ai facut si tu...si tot nu dorm noaptea.Cum ai reusit sa scapi de insomnie? da-mi te rog un semn pe mess regele_mar .Sanatate