Emotie puternica

Psihologie si psihoterapie

Postata de m3andreea89 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

In urma cu cateva zile m-am inecat cu o bucatica de paine, nu mai puteam sa respir, dar dupa cateva secunde aceasta senzatie a disparut. Dupa doua zile m-am inecat din nou si am inceput sa am palpitatii si o stare de neliniste. De atunci am incontinuu o emotie puternica, parca astept sa se intample ceva extrem de important. Senzatia aceasta persista de trei, patru zile. Tensiunea arteriala este buna, pulsul este si el in regula. Dimineata cand ma trezesc pentru cateva secunde sunt in regula, dar cand imi amintesc de ce mi s-a intamplat acea emotie revine si persista pe tot parcursul zilei. Nici nu stiu la ce doctor este indicat sa merg.

Va multumesc!

Raspunsuri (3)

Marius.M

acum 11 ani

Buna seara. Poate ce aveti dvs. este doar un atac de panica si nimic mai mult. V-ati speriat dupa ce v-ati inecat si suferiti o mica "trauma" (nu stiu cum sa-i zic altcumva). Atacul de panica apare in mod brusc, inexplicabil sub forma unor stari de frica si de neliniste, dificultate de respiratie, palpitarii, ameteli, tremurat, poate ajunge pana la nebunie. Majoritatea celor care manifesta aceste simptome se duc imediat la dictor, unde incearca sa caute o boala, o explicatie, ceva, orice si de multe ori nu exista.

wow

acum 11 ani

wow

MarianPetrache

acum 3 ani

atacul de panica este o situatie mai putin placuta datorita somatizarilor pe care le prezinta, in mod sigur nu duce la nebunie nici la infarct miocardic iar ce prezentati dvs este mai degraba anxietate mai accentuata