Umflătură falanga 1?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11618229269 cu 3 ani in urma.

Bună ziua, de curând am observat o umflătură la nivelul falangei nr. 1 de la degetul mijlociu al mâinii drepte. Umflătura este sub piele și este destul de tare, imobilă și mare cam cât falanga în sine(pare atașată de aceasta și nu doare la apăsare). Am făcut o radiografie crezând ca este o fractură sau ceva(chiar dacă nu am fost lovit, zgâriat sau înțepat) dar nu apare nimic, iar doctorul care a interpretat nu a știut sa îmi spună ce este. Am fost trimis la medicul de familie pentru examinare, dar acesta nu știe ce ar putea fi și nici unde să mă duc pentru a afla. Are cineva idee la ce specializare aș putea merge? Sau despre ce este vorba?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul ortoped. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/tot-ce-trebuie-sa-stim-despre-luxatia-degetului_17679