tratament epicondilita

Oase si articulatii

Postata de crina75 cu 13 ani in urma.

mi s-a pus diagnosticul de epicondilita acum 4 ani, la clinica din Tg. Mures, si am reusit sa fap***anjectie cu hidrocortizon, dar am ramas insarcinata si de atunci am neglijat acest aspect, ocupata fiind cu copilul. Acum am inceput serviciul, ca operator calculator, iar durerea a devenit insuportabila, zi si noapte. Mi-am legat mina dar doar peste noapte cind nu am de lucru, in rest ma incomodeaza...
Ce as putea sa fac sa scap de aceste dureri teribile si in stare de efort si in repaos?
Va multumesc

Raspunsuri (3)

Alina Iatan, recuperare medicala

acum 13 ani

buna ziua! cu siguranta aveti nevoie de sedinte de fizioterapie. multa sanatate! cu drag, Alina Iatan.

Dr. Noemy Radu-Stefanescu

acum 13 ani

In primul rind trebuiesa stiti ca epicondilita ca tratament in faza acuta presupune imobilizare deoarece lipsa miscarii in articulatia cotului este cea care asigura vindecarea.Aceasta imobilizare este de scurta durata pt a nu se ajunge la blocarea articulatiei.Se adauga tratamnet cu antiinflamatorii pe cale orala pt o perioada de 7 zile ,chiar daca durerea incepe sa diminueze.Trebuie sa evitati miscarile asemanatoare celor care apar atunci cind se joaca tenis sau se storc rufe.Fizioterapie se face abia la o saptamina sau doua de la terminarea tratamentului de specialitate.
Atentie nu va masati!exista riscuri sa apara mici calcificari locale.

gavrilescu robert

acum 10 ani

fizioterapia face minuni..am facut 10 sedinte si ma simt bine...aveam dureri mari chiar am facut 3 injectii in cot