ruptura ligament incrucisat

Oase si articulatii

Postata de catalin niculaie cu 14 ani in urma.

Printr-un accident,o cazatura de la aprox.2m,am fost diagnosticat de doctor cu luxatie genunchi stang cu ruptura de ligament incrucisat anterior,am suferit o interventie chirurgicala fiindu-mi imobilizat piciorul cu o orteza.Dupa aprox.1luna mi-a fost retrasa orteza,ac***a voie sa calc putin pe el.Problema este ca,este instabil,si ca il indoi foarte putin dupa 1luna si jumatate.Intrebarea mea este, daca este normal ca dupa atat timp sa-mi revin atat de greu si daca e bine sa port un alt tip de orteza.Poate imi puteti recomanda d-voastra un tip de orteza.
Va multumesc.

Raspunsuri (8)

mari

acum 14 ani

Am cazut la servici pe gheata,m-am lovit la genunchiul drept togmai la os.AM simtit o durere cu o caldura in momentul acela,si de atunci ma doare locul acela,cand ating,cand ma asez in pat si se indoaie genunchiul,cand stau in genunchi,iar cand ma masez simt o durere la os parca s-ar misca ceva in interior.Iar la genunchiul stang m-i s-a dus rotula intr-o parte a revenit la loc printr-o trosnitura,am simtit o caldura in momentul acela iar de atunci ma doare genunchiul si imi da dureri in spate.Ce sfaturi imi puteti da?
Va multumesc.

Dr. Cristina - Recuperare medicala

acum 14 ani

Buna ziua si La Multi ani!
-Cand s-a intamplat?
-V-ati prezentat la medic?
-Ati facut o radiografie sau/si alte investigatii?
-Ce tratament ati urmat?
-La genunchiul stang s-a intamplat tot atunci?
-Ati mai avut probleme cu spatele?
-Ce varsta,inaltime si greutate aveti?
Mai vorbim !

Dr. Cristina - Recuperare medicala

acum 14 ani

Buna Catalin , si La Multi ani! Nu imi este clar:
-cand ai avut accidentul
-ce interventie chirurgicala ai suferit (desi presupun ca de LIA) si care a fost metoda folosita
-unde ai fost operat (clinica, orasul?)
-ai facut recuperare?
-tipul de orteza pe care il folosesti

MARI

acum 14 ani

La Multi ani! La piciorul drept m-am prezentat la medic,am facut radiografie si m-i s-a spus ca am o gonartroza.Mi-a dat ca tratament arcoxia cu DONA(PLICULETE).Am luat acest tratament,a fost o ameliorare.Sunt zile cand ma doare genunchiul de nu pot indoi.Iar la piciorul drept s-a intamplat acum 2,3 saptamani.Cu spatele(coloana)ma durea cand ma aplecam,mi-a dat atunci tratament TRAMADOL.Am 39 ani si 79
kg,poate asta sa fie cauza kg?

dr.emanuel

acum 14 ani

Iti scriu maine mai pe larg, dar te rog raspunde si tu la intrebarile pe care ti le-am pus, pe rand. Ordonat
!

Adina

acum 14 ani

pentru Catalin si Mari:
fara recuperare prin kinetoterapie avesti sanse mici se a va reveni complet si fara sechele, asa ca trebuie sa cautati kintotrapeuti sa va faca recuperarea si daca nu gasiti in particular va recomand sectia de recuperare a spitalului din zona dv., si cu siguranta ve-ti gasi un kinetoterapeut sau prof. CFM, sau dac nici asa nu gasiti mergeti la DSP (directia de sanatate publica) si cu siguranta ve-ti gasi
Stimati pacienti, nu va dati pe mana unor impostori care sunt defapt in mare parte maseuri care va asigura ca va evecuteaza masaj kinetoterapeutic sau otopedic!!!!!
Cautati medic de de recuperare sau kinetoterapeut.
Va urez sanatate!
prof. kinetoterapeut Onu Ilie

Alin G

acum 11 ani

De curand am fost diagnosticat cu reptura de corn posterior meninsc medial si rupturi fibrilare ligament incrucisat anterior.
poate cineva sa-mi recomande un medic bun ?

Raul Gabriel

acum 10 ani

buna ziua! in urma cu 3 saptamani am suferit o interventie chirurgicala pentru reconstructie lia prin grefa tendon rotulian si as avea o mica intrebare. este normal sa se auda mici trosnituri? nu se aud tot timpu doar cateodata si exista sansa ca ligamentul sa se scoata de pe surube? va multumesc anticipat! astept raspuns