Puteți să îmi dați un sfat ?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11629638864 cu 2 ani in urma.

Bună ziua! Am cazut in data de 6 iulie și am fost in serviciu de urgență ortopedie ,dar mi s-a spus că este entorsa medio-tarsiene. Nu mi s-a imobilizat piciorul și am primit recomandări de a pune compresie, crema și tablete pt durere. La 2 săptămâni am refăcut radiografia și mi-au spus că sunt fisurate degetul 1 și 2. Situația fiind la fel cu umflatura și durere am făcut o alta radiografie la privat unde a reiesit fractura primul cuneiform neconsolidat. Am mers cu rezultatul la ortopedie si am primit bilet de trimitere pt RMN . L-am făcut și pe ăsta. Am mers înapoi cu rezultatul și mu-au spus ca e nevoie de operație. Concediu medical am primit 5 zile . Eu merg la munca de o lună sprijinindu-mă pe picior atât cât pot pt ca doare și încă se mai umflă.
As vrea sa atasez rezultatul RMN , dar nu pot.
Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna seara,
Cu mare probabilitate aveti o fractura-luxatie tip Lisfranc, leziune extrem de severa.
Daca se adevereste, necesita cel mai adesea operatie urgenta (in primele zile-saptamani de la traumatism.
Raspunsul poate fi elaborat dupa examinarea clinica si dupa studierea imaginilor radiologice si computer-tomografice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului