probleme la menisc si ligamente

Oase si articulatii

Postata de liliangy cu 14 ani in urma.

am un baiat de 18ani care joaca fotbal a fost diag cu ciupitura de menisc acum 2 luni.a facut fizio si chineto timp de 4sapt pt ca nu treceau durerile iar medicul zicea ca nu-i de operat.acum avem ruptura corn posterior menisc extern si corn anterior si posterior menisc intern,ligament incrucisat anterior cu edem in 1/3proximala,mica acumulare lichidiana anterior de lig incr anterior.suntem progr la operatie artroscopica.in cat timp poate reveni pe teren,ce anestazie se face si cu ce riscuri,ce analize trebuie sa facem pt ca medicul care ne opereaza a zis sa-i fac analizele dar nu a spus ce analize si daca pe viitor vor mai fii probleme?

Raspunsuri (1)

mikmok

acum 14 ani

Este important sa nu manance si sa nu bea nimic cu 8-12 ore inainte de interventia chirurgicala. Nu stiu daca se fac analize inainte, normal se fac in spital, cand il interneaza.
Activitatille sportive le poate relua dupa 4-8 saptamani, dar acest interval poate varia, cel mai bine este sa intebati medicul care il va opera.

Sanatate multa!