Picior umflat și rosu după înlăturarea gipsului?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11613990490 cu 3 ani in urma.

Buna seara! Mentionez ca in urma unei fracturi de metatarsian 5 fără deplasare, am avut o impobilizare gipsată de 5 sapt, in urma cu 9 zile mi sa înlăturat acel gips cu toc care sa adaugat treptat acel toc, este normal ca p***a piciorului și glezna sa se umfle și înroșească, sa-și schimbe culoarea?? După înlăturarea gipsată mi sa spus sa iau 7 zile vimovo la 12h, sa merg tot cu o cârja timp de 2 sapt sa nu las toată greutatea pe picior și ca o sa se umfle și atunci când se umfla sa pun picioru sus....umflarea ca umflarea dar culoarea roșie spre vineție? Mentionez ca dureri nu am deloc....mulțumesc

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu

acum 3 ani

Buna ziua,
Exista zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, ac***a tratamente, evolutii si prognostice total diferite.
Raspunsul depinde, evident, de datele D-voastra personale si de tipul fracturii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Aron. Coloman ioan

acum un an

Buna ziua,in urma cu trei ani am avut glezna ruptă la piciorul drept,la smurd mi-au băgat tot piciorul în gips,după scoaterea gipsului,și bineînțeles am urmat toate indicațiile spuse și date de domnu doctor,și acuma piciorul drept este extrem de umflat!de trei ani de zile,am mers la mai multe clinici am făcut eko dopler și filme și nimeni nimic,va rog respectuos ajutați mă,cu stima mulțumesc

Cristian

acum 3 luni

Bună,am 60 ani,70 kg,1.75,nu am afecțiuni cronice.
După o imobilizare de 2 luni după o fractura de calcaneu fara deplasare in orteză fixa,acum piciorul este in continuare umflat.
Cea preocupă e culoarea roșie vineție atunci când îl las atârnat în jos,la ridicare culoarea e normala ,un pic palidă.
Va rog să mă ajutați cu un răspuns!

Dr. Marius Uscatu

acum 3 luni

Buna ziua,
Fractura calcaneului, mai ales daca presupune afectarea suprafetei sub-taliene, este o fractura grava.
Tratatemtnul este 95% chirurgical, 5% ortopedic, insa edemul (umflarea) retro-piciorului dureaza luni de zile si presupune evitarea pozitiei declive a piciorului si masuri specifice anti-edem (contentie elastica etc).
Schimbarea culorii tegumentului la mentinerea pozitiei declive este absolut obisnuita in aceste fracturi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Savache

acum 2 luni

Va rog datimi un sfat, acum 7 luni am avut fractura de calcaneu, mi.a pus piciorul in ghips 2 luni si atata tot, si dupa atata timp ma doare tare dimineata sau dupa un timp de inactivitate, sau daca merg mult, oul piciorului din exterior mai ca nu se vede, ce sa mai fac? E normal sa ma doara dupa 7 luni?

Dr. Marius Uscatu

acum 2 luni

Buna ziua,
Fractura calcaneului este, in principiu, o fractura articulara grava, cu consecinte invalidante in absenta tratamentului adecvat.
Raspunsul depinde, evident, de starea articulatiilor retro-piciorului, dar si de datele D-voastra personale: sex, varsta, greutate/inaltime, antecedente patologice, status ocupational si eforturi practicate etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului