Durere de Tendoane?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11564750291 cu 4 ani in urma.

Bună ziua in urmă cu 13 ani am avut o fractură de calcaneu am fost operat dar de atunci mă doare încheietura piciorului și tendoanele de la degete, sunt rigide nu pot să mișc încheietura tălpi stânga. Dreapta dor înainte și înapoi ce aș putea să fac .Va multumesc.

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

Buna ziua,
Probabil ca va confruntati cu distrugerea articulatiilor retro-piciorului, explicabila dupa fractura calcaneeana.
Conteaza, insa, si alte elemente pe care nu le-am inteles: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate, antecedente diverse etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11564750291

acum 4 ani

Vârsta 34,73kg 1,75 înălțime sex masculin cel mai rău mă doare când se schimbă vremea s-au umblu mult pe jos

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

La 13 ani de la fractura este greu de imaginat ca se poate obtine o mobilizare a articulatiei gleznei, cu atat mai putin in cazul articulatiei talo-calcaneene, afactata de fractura calcaneeana.
Situatia trebuie analizata clinic si radiologic.
Daca suferinta este legata strict de mersul pe distante lungi, este evident ca trebuie sa reduceti substantial distanta de mers.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11564750291

acum 4 ani

Ok vă mulțumesc .