Degete strambe

Oase si articulatii

Postata de Laura Lau cu 13 ani in urma.

Buna ziua!Am si eu o probleama pe care o iau ca pe un complex foarte mare. Degetele mele de la maini sunt putin strambe.Inelarul si degetul mic sunt indreptate spre stanga(la mana dreapta) si indreptate spre dreapta(la mana stanga)si nu stiu care ar fi cauza.Exista operatie pentru indreptarea lor?Mentionez ca am 16 ani.Multumesc anticipat!

Raspunsuri (5)

floryny

acum 13 ani

Incearca sa mergi la un medic radiolog sa-ti faca o radiografie si-ti va spune de ce afectiune suferi si iti va da si tratamentul necesar.

Iuli

acum 13 ani

Depinde cat de strambe sunt. Si ale mele sunt indreptate spre stanga un pic. Dar un pic, nu foarte rau. Si parca dupa perioada de pubertate s-a estompat putin chestia asta. Du-te totusi la un ortoped, ca sa fii linistita.

Laura Lau

acum 13 ani

Va multumesc de sfaturi!Voi tine cont de ele.

Crissy

acum 11 ani

Hey!
Am si eu o problema (in opinia mea foarte mare ) legata de degetele mele de la picior sunt foarte strambe,degetul trei si patru sunt tare incovoiate adica sunt ca si un L intors.
Din acest motiv vara nu prea pot umbla in sandale ,saboti sau alte chestii din aceasta categorie, caci nu as vrea sa se vada (am purtata de cateva ori sandale si foarte multa lume mi-a sesizat degetele).As vrea sa stiu daca le-as putea face ceva sa le indrept.
Multumesc anticipat!
PS:Am 17 ani.

Dan

acum 2 ani

Se poate face operație?