de ce?

Oase si articulatii

Postata de lisette cu 13 ani in urma.

buna.am si eu o intrebare..am o problema cu picioarele..cand cobor scarile sau pur si simplu cand merg imi pocnesc oasele..sau nu stiu cum sa numesc senzatia si sunetul...nu am nici o durere la ele dar pur si simplu scot un zgomot de parca as rupe un pahar de plastic...e foarte penibil..uneori ii trezesc pe ai mei caci cobor scarile tarziu si ei aud acel zgomot..:) as dori daca imi poate spune cineva...se poate face ceva?de la ce oare?

Raspunsuri (2)

Omnia

acum 13 ani

Buna Lisette,

As incepe prin a te intreba ce varsta ai!
Una dintre principalele cauze cauze ar putea fi Osteoartrita, boala degenerativa a oaselor, in care articulatiile pocnesc in timpul contactului direct dintre oase; afectiunea mai este insa insotita de dureri ale articulatiilor, rigiditate, inflamatii. Observi schimbari de culoare in zona articulatiei? este rosie? moale?
In cazul afectiunilor degenerative, pocniturile sunt localizate in special la nivelul genunchilor.
Gonartroza (artroza genunchiului) prezinta de asemeni pocnituri ale acestuia, in fazele incipiente ale bolii.

In cazul in care articulatia este sanatoasa (iar acest lucru ti-l poate confirma doar un medic ortoped), este posibil la articulatiile sa pocneasca din cauza lipsei de exercitiu fizic!

Numai bine!

lisette

acum 13 ani

buna omnia.mersi frumos pentru raspuns.eu am numai 16 ani.si am uitat sa mentionez ca pocnesc la glezna..la talpa piciorului,nu mai in sus. ceea ce m-a pus pe ganduri este ca ai spus lipsa exercitiului fizic.poate fi aceasta cauza caci de cand am luat vacanta am facut alergare usoara doar cateva zile.si daca ar fi aceasta cauza pentru a nu-mi mai pocni picioarele trebuie sa fac miscare? multumesc inca o data pentru raspuns.