Buna!Vreau sa știu dacă am pățit ceva la deget?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11567506091 cu 4 ani in urma.

Alergam puțin pe loc și dintr-o data mi s-a dat degetul mic intr-o parte. M-a durut in acea clipa. Am stat puțin întinsa apoi am încercat sa merg. Nu m-a durut. Nu mă doare nici când mișc degetul nici când ating. Am pățit ceva?

Raspunsuri (7)

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

Situatia trebuie analizata prin examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11567506091

acum 4 ani

Buna ziua domnule doctor! Au trecut 12 zile de atunci. Mă doare doar dacă ating locul respectiv. Cred ca e fractura la degetele 4 și 5. Doare dacă ating și dacă mă sprijin apăsat pe ele , dar e durere suportabila. Va trece de la sine?

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

Raspunsul depindem, evident, de diagnostic.
Netratata corect, fractura falangelor poate provoca grave probleme in viitor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11567506091

acum 4 ani

Am înțeles. Este fractura? Țin sa Menționez, nu e roșu , vânat , umflat nici deformat , efectiv nu se vede nimic. Mi-e frica!

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

Putem afla daca este fractura numai prin examen clinic direct si prin examen radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11567506091

acum 4 ani

Ok. Dar prin simptomele date : durere la apăsare (degetele 4 și 5) și la sprijin apăsat in ele adică când merg nu simt nimic dar dacă mă sprijin exclusiv in ele simt o mică durere...Nu e vânat , roșu , nici umflat...Deformări nu sunt...Accidentul s-a provocat astfel: mi s-a dat piciorul intr-o parte , am simțit o durere pe moment , apoi a trecut durerea și a rămas ce am menționat mai sus...Sa incerc sa nu mai apas și sa nu ma mai sprijin in ele o vreme? Va rog dați-mi un sfat ! Va mulțumesc anticipat!

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

Trebuie sa intelegeti ca medicina moderna necesita dovezi: examinare clinica directa, studiul radiografiilor.
Nu putem oferi sfaturi medicale de la distanta pe baza unor constatari aproximative, fara legatura cu o examinare clinica corecta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior