Amorteala mana dreapta si cu durere?

Oase si articulatii

Postata de Florin Sava cu 4 luni in urma.

De 2 luni de zile lucrez în străinătate unde depun destul de mult efort ( ridicatul destul de grele ) iar de atunci ma doare mana drepta și amorteste din umăr, care nu trec cu niciun fel de antiinflamator. Cum pot scapa și care ar fi cauza?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Durerea si amorteala din mana dreapta si umar pot fi cauzate de multiple probleme. Posibilele cauze pot include inflamatii ale muschilor si articulatiilor, leziuni ale nervilor sau sindromul canalului carpian.

Recomandarea este sa consultati un medic sau un specialist ortoped pentru o evaluare adecvata si pentru a obtine un diagnostic precis. Un medic ar putea efectua teste si investigatii suplimentare, cum ar fi examinarea medicala, raze X sau RMN, pentru a determina cauza exacta a durerii si amortelii.

In ciuda acestui fapt, pentru a ameliora simptomele pe termen scurt, puteti incerca urmatoarele:

1. Aplicati comprese reci: 15-20 de minute de 2-3 ori pe zi pot ajuta la reducerea inflamatiei si ameliorarea durerii.
2. Odihniti-va mana: evitati activitatile grele care agraveaza simptomele si permiteti-i mainii drepte sa se odihneasca cand aveti posibilitatea.
3. Practicati exercitii de intindere si intarire: anumite exercitii de intindere si intarire ale mainii si umarului pot ajuta la imbunatatirea functionalitatii si reducerea simptomelor. Cu toate acestea, este important sa cereti sfatul unui specialist inainte de a incepe orice rutina de exercitii.
4. Evitati gesturile repetitive sau miscarile bruste: reducerea sau evitarea activitatilor care provoaca sau agraveaza simptomele poate ajuta la vindecare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/legatura-dintre-durerea-de-mana-si-atacul-de-cord_11497