refuza lichide

Nutritia copiilor

Postata de dilara cu 15 ani in urma.

Buna, am un bebe de 8 luni si pana la varsta de 6 luni a mancat numai lapte de mama,nu i-am dat nici o picatura de ceai sau apa.Problema e ca acum nu vrea sa bea nici ceai, nici apa, nici sucuri de fructe, nimic inafara de lapte praf, asta insemnand cam 350 ml pe zi ceea ce nu este suficient.Va rog din suflet sa-mi dati un sfat.

Raspunsuri (3)

violeta6097418

acum 15 ani

uite, am o idee: spala-l bine pa manute, pune-i in fata un catronel cu apa/ceai (intr-o zi apa, in alta zi ceai...). Lasa-l sa-si bage manutele si sa se joace - cu siguranta le va linge...
In alta zi, pune-ti si tie un castronel, bea cu lingura, sa te vada. Apoi, da-i si lui o lingura. Pana se obisnuieste cu gustul.

Sau, ii poti pune intr-o sticluta/canita cu capac, dar nu ii da sa ba. Pune-o doar aproape de al. Lasa-l sa se joace, nu-i nimic dc varsa putin. In cele din urma, cred ca va incepe sa guste, cate putin.

acum 15 ani

eventual ceai cu putina miere in el

marius208111671

acum 15 ani

E f. important sa-l faci sa-i placa lichidele, urgent!!!
Incearca sucuri naturale, facute de tine, la storcator, sau, incearca de ex. cu pepene, care contine f.multa apa de calitate.
F. multe probleme de sanatate apar din cauza ca nu consumam suficienta apa,