bebe Nu accepta lichide

Nou nascutul

Postata de Preity cu 14 ani in urma.

Buna!
Am o fetita de un an si 2 luni.Niciodata nu a acceptat lichidele,fie ele apa,sucuri sau ceaiuri.Ii dau cu seringa sau pipeta,uneori ii dau in somn cu biberonul.Insa cel mai mult am reusit sa-i dau 120 ml pe 24 de ore.Ceea ce mi se pare foarte putin,ac***a in vedere ca nici lapte nu mai bea decat vreo 300 ml pe zi.Acum ii ies doi dinti si as fi absurda sa ii cer sa bea cu biberonul ceva ce nu a acceptat niciodata.Si mai ales ca se vede ca o doare(laptele e marea ei iubire,si totusi il refuza).
Insa dupa ce ies dintisorii ce ma fac?Deja incep sa disper.E mare,papa mancare fff bine,mai rontaie pufuleti si trebuie sa bea ceva.A fost deshidratata chiar acum 2 luni f grav,au vrut la spital sa o perfuzeze,insa nici perfuzia nu au reusit sa o prinda.
Va rog,daca imi poate cineva da un sfat.......

Raspunsuri (4)

raluca

acum 14 ani

Citat:
Buna!
Am o fetita de un an si 2 luni.Niciodata nu a acceptat lichidele,fie ele apa,sucuri sau ceaiuri.Ii dau cu seringa sau pipeta,uneori ii dau in somn cu biberonul.Insa cel mai mult am reusit sa-i dau 120 ml pe 24 de ore.Ceea ce mi se pare foarte putin,ac***a in vedere ca nici lapte nu mai bea decat vreo 300 ml pe zi.Acum ii ies doi dinti si as fi absurda sa ii cer sa bea cu biberonul ceva ce nu a acceptat niciodata.Si mai ales ca se vede ca o doare(laptele e marea ei iubire,si totusi il refuza).
Insa dupa ce ies dintisorii ce ma fac?Deja incep sa disper.E mare,papa mancare fff bine,mai rontaie pufuleti si trebuie sa bea ceva.A fost deshidratata chiar acum 2 luni f grav,au vrut la spital sa o perfuzeze,insa nici perfuzia nu au reusit sa o prinda.
Va rog,daca imi poate cineva da un sfat.......

Buna,
Incearca sa-i cumperi o canita cu cioc si incarca sa-i dai asa, poate il pacalesti.Trebuie sa te inarmezi cu rabdare si incet incet o sa bea si apa, eu ii mai dau apa si in timp ce mananca, daca mananca pireu care e mai gros.

Preity

acum 14 ani

Citat:
Buna,
Incearca sa-i cumperi o canita cu cioc si incarca sa-i dai asa, poate il pacalesti.Trebuie sa te inarmezi cu rabdare si incet incet o sa bea si apa, eu ii mai dau apa si in timp ce mananca, daca mananca pireu care e mai gros.

Offf,din pacate pentru noi am incercat si asa.O canita foarte frumos colorata,cu manere.Nu vrea,isi face greata si cand incerc sa i-o duc eu la gurita si cand din intamplare nimereste sa isi bage singura ciocul in gurita.
Ma intriga insa faptul ca este foarte fericita cand ne vede pe noi ca bem din sticla,canita ei cu cioc sau chiar biberon,insa cand ii dau si ei incepe sa urle.Cu canita chiar imi poate arata ca nu vrea sa bea: daca nu are capacul pus,o intoarce si ii p***afundul.Daca capacul e pus,nu o mai intoarce si p***acapacul.As continua sa-i dau cu seringa,insa in felul asta ii fuge pe gat si se inneaca si nu odata chiar a varsat din cauza asta.Nu stiu ce sa mai fac.
Nici daca ii dau cu sticla sau cu pahar normal nu bea,in momentul in care ii pun sticla sau paharul pe buze,reactioneaza in acelasi mod ca la biberon sau canita :(

raluca

acum 14 ani

Citat:
Offf,din pacate pentru noi am incercat si asa.O canita foarte frumos colorata,cu manere.Nu vrea,isi face greata si cand incerc sa i-o duc eu la gurita si cand din intamplare nimereste sa isi bage singura ciocul in gurita.
Ma intriga insa faptul ca este foarte fericita cand ne vede pe noi ca bem din sticla,canita ei cu cioc sau chiar biberon,insa cand ii dau si ei incepe sa urle.Cu canita chiar imi poate arata ca nu vrea sa bea: daca nu are capacul pus,o intoarce si ii p***afundul.Daca capacul e pus,nu o mai intoarce si p***acapacul.As continua sa-i dau cu seringa,insa in felul asta ii fuge pe gat si se inneaca si nu odata chiar a varsat din cauza asta.Nu stiu ce sa mai fac.
Nici daca ii dau cu sticla sau cu pahar normal nu bea,in momentul in care ii pun sticla sau paharul pe buze,reactioneaza in acelasi mod ca la biberon sau canita :(

Buna,
Am o prietena care la fel ca tine a patit cu bebele ei. A incercat in fel si chip sa-i dea sa bea si el nimic. Pa la urma a pus in cantitatea de apa putin suc de mar sau portocala in devenind mai atragatoare pentru el. De asemenea, se poate indulci apa adaugand o lingura rasa de zahar tos la o jumatate de litru de apa, amestecand bine pana cand se dizolva. Poti incerca si asa sa vezi ce rezultat o sa dea. Succes si rabdare multa.

felicia25144183

acum 14 ani

cred ca trebuie sa ai foarte multa rabdare,nici fetita mea de 5 luni nu a vrut sa primeasca biberonul deloc,dar stii ce am facut?am lasato fara sa ii dau nimic sa bea si cind nu a mai putut de sete a inceput,stii cum se zice ca foamea e cel mai bun bucatar