Valorile normale la TGO SI TGP, Fierul?

Investigatii

Postata de Utilizator11702656869 cu 4 luni in urma.

Am TGO-38 si TGP-70,valori normale între 0-35, sumar urină- hematii-10 rbc/ul, fierul -29si valori normale 60-180.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Valorile normale pentru TGO (transaminaza glutamico-oxalacetica) si TGP (transaminaza glutamico-piruvica) sunt 0-35 UI/L. In cazul dumneavoastra, nivelul TGO este de 38 UI/L si nivelul TGP este de 70 UI/L, deci ambele valori sunt usor crescute.

Pentru nivelul de fier, valorile normale pot varia in functie de laborator si varsta, insa in general sunt considerate normale intre 60-180 μg/dL. In cazul dumneavoastra, nivelul de fier este de 29 μg/dL, ceea ce este sub limita inferioara normala.

Sumarul urinei afiseaza valoarea pentru hematii de 10 rbc/ul, care poate fi considerata o valoare normala.

Este important sa discutati cu medicul pentru a interpreta in mod corect aceste rezultate si a evalua starea generala de sanatate: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/interpretor-analize

Tabita

acum 2 luni

Ce ar însemna tgp 170tgo98?