test papanicolau ASC-H

Investigatii

Postata de julia_olivia cu 8 ani in urma.

ocmai ce am primt rezultatul analizelor si as vrea sa stiu daca sunt bune sau nu.

Celule scumoase: celule scumoase atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala cu grand inalt ASC-H.
Calitatea frotului este satisfacatoare pentru examinare,sunt prezente celule din zone de transformare(endocervicale).Celulele scumoase atipice-nu se poate exclude o leziune scumoasa intraepiteliala de grad inalt ASC-H.Celule poligonale,izolate sau grupuri mici,ac***a dimensiunea celulelor metaplazice,cu raport nucleo-citoplasmatic crescut,polimorfism,hipercromazie,membrana nucleara neregulata,cromatina neuniform distribuita.
Va multumesc !

Raspunsuri (5)

terapeutnaturist

acum 8 ani

draga mea,nu analizele sunt problema ta ci frica de boala.Ceea ce ai nu e grav insa gandirea ta ....da

julia_olivia

acum 8 ani

da,probabil ca recomandarea de a face biopsie de urgenta nu este atat de grava...doar gandirea mea.

AndreeaR

acum un an

Bună, ce sa intamplat pana la urma ?a fost bine??te întreb ptr ca același rezultat l am primit și eu și nu știu ce sa fac......

Daniela

acum un an

Buna,am primit și eu rezultatul și sunt foarte speriata l! Îmi poți spune dacă ai aflat ce este?!

Adri3497

acum un an

Buna ! Ce ati rezolvat legat de problema? Si mama mea a primit acelasi diagnostic