HDL , LDL si colesterol total

Investigatii

Postata de Gabriela Cristina114859 cu 15 ani in urma.

Buna ziua,
Am 33 de ani, la analizele recente singura valoare anormal a mi-a iesit colesterolul HDL 28,6, sub limita si evidentiat ca factor de risc. Intrebarea mea este, in cazul in care celelalte valori erau Colesterol total =160 si LDL = 115, este cazul sa imi fac foarte mari probleme din cauza valorii scazute a HDL ?
Multumesc anticipat

Raspunsuri (3)

Dorina6899908

acum 15 ani

Factor de risc pentru Cardiopatie ischemica.

pintea cornelia

acum 13 ani

in cazul unui coleterol total de 317 a HDL de 51 a LDL de 217 a proteinuriei de 291,72 si a proteina C reactiva de 1 pot lua altceva in loc de statine?. Aceste analize mi-au fost cerute de cardoilog si nu vreau statine [crestor] am mai luat 3 luni cand aveam dureri in pulpele picioarelor, am intrerupt si acum 4 luni deja valorile colesterolului au crescut din decembrie cand aveam240 la317 Va multumesc pentru timpul acordat si pentru bunavointa.

Cristea Iacob

acum un an

Bună ziua, ce pot să fac ? Am colesterolul hdl 51 ,sub valorile normale ,in fișa de analize scrie că trebuie să fie mai mare de 60.Multumesc