Cancerul de col uterin se "vede" la ecograf ?

Investigatii

Postata de Toffy cu 10 ani in urma.

Buna seara, as dori sa aflu daca cancerul de col uterin se poate depista la ecograf . Mentionez ca am facut un test papanicolau , si imi e cam teama de rezultat ...

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 10 ani

La ecograf nu se vizualizeaza colul uterin. Testul Pn poate sa aduca informatii in legatura cu anumite transformari celulare, la nivelul colului uterin.

Rosimo

acum 10 ani

Iti recomand (din experienta) sa faci si un test HPV pentru a vedea daca ai sau nu o tulpina cu risc crescut. Testul PN nu verifica in nici un fel prezenta acestui virus responsabil de cancer de col uterin. Poti sa stai linistita doar dupa ce ai raspunsul negativ la ambele teste.

Vorbesc din experienta - la 36 de ani, la un an si 5 luni dupa un test PN bun am fost diagnosticata cu cancer de col uterin in faza 1 si a trebuit sa fac o histerectomie totala.

Din pacate in RO nu se mediatizeaza acest test, ar salva multe cazuri (inclusiv pe mine). Va recomand sa faceti acest test pe langa Papa-Nicolau, pentru linistea voastra. Imi pare rau ca nu am stiut de el mai devreme.

Toffy

acum 10 ani

Va multumesc pt sfat !