rezultate spermograma. motive de ingrijorare?tratament?

Infertilitate masculina

Postata de Ionut cu un an in urma.

Cuplu tanar, 32 si 30 de ani, incercam sa obtinem o sarcina de mai bine de 6 luni fara rezultat. Acesta este rezultatul spermogramei. Sunt probleme mari? Remedii?

POC_SPERMOGRAMA
Volum/Volume = 4 m l >1
Lichefiere/Lichefaction = 40 min =7
Concentratie/Concentration = 79.3 m i l . / m l >15
Mobilitate/Mobility = 28 % >32
A rapid progresivi/rapid progression = 0 %
B lent progresivi / slow progression = 28 %
C neprogresivi/ non-progressive = 9 %
D imobili/immotile = 63 %
Valabilitate/vitality = 37 % >58
Aglutinare/agglutination Absenta % Absenta
Celule rotunde/round cells = 0 m i l . / m l 4

DIAGNOSTIC / diagnosis: ASTENOTERATOZOOSPERMIE

Comentarii/ comments:
Mobilitatea totala (TMSC) - 88,81 mil.spz.(valori normale/referance values > 20-25 mil.spz.).
Nr. total de spermatozoizi cu morfologie normala (TMNSC) = 2,66 mil.spz.(valori normale/reference values > 0.5-0.6 mil.spz.).

POC_TEST HALO-SPERM
Rezultat = 15.24

POC_TEST HALO-SPERM
Metoda se bazeaza pe dispersia cromatinei (SDF) si evidentiaza nivelul de fragmentare al ADN-ului din nucleul spermatozoizilor.
Chiar si in conditiile unei spermograme cu numar, mobilitate si morfologie normale, rezultatele acestui test pot indica necesitatea unei
proceduri de reproducere umana asistata.
Un procent mai mare de 30% de spermatozoizi cu ADN fragmentat recomanda procedura de fertilizare in vitro cu ICSI (injectie
intracitoplasmatica) si explica o patologie idiopatica masculina soldata cu avorturi repetate sau lipsa unei sarcini dorite. Totodata, testul se
utilizeaza in selectarea donatorilor de sperma si pentru evidentierea unor rezultate in tratamentele de infertilitate masculina.
Rezultatele se obtin in urma analizarii unui numar de 500 de spermatozoizi:
SDF%=100 x (nr. spermatozoizi cu ADN fragmentat/nr. spermatozoizi numarati)
30% - ICSI

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Va recomandam sa va adresati unui medic specialist in infertilitatea cuplului pentru interpretarea rezultatelor analizelor medicale.

Va puteti programa la un medic ginecolog specializat in infertilitate: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie