Rezultate diferite laboratoare

Infectiile urinare la copii

Postata de mg77 cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Am un baietel de 3 luni si jumatate si i-am facut urocultura la doua laboratoare diferite. La primul a iesit e-coli peste 100000 UFC/mL urina iar la al doilea, la un interval de 3 zile, aprox. 80000 UFC/mL urina (nu s-a aplicat niciun tratament) leucocitele au iesit rare, iar pH 8 (intervalul normal fiind 4.50-7.80). Deja pe mine m-au bagat in ceata pentru ca si la coprocultura la primul laborator a iesit E coli enteropatogen pozitiv iar la al doilea laborator negativ.
Analizele sunt facute la clinici private din Bucuresti.
Sugestii? Multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna ziua. Ambele uroculturi sunt pozitive, cele doua rezultate confirmand infectia urinara. Antibioterpia se va efectua conform sensibilitatii germenului patogen. Dupa 7 zile de tratament se va repeta urocultura. Sugerez sa reevaluati si coprocultura. Multa sanatate!

mg77

acum 10 ani

Bebelusul meu a fost diagnosticat cu infectie urinara. Am fost la un doctor pediatru cu competente in nefrologie. A spus ca vezica urinara este ingrosata si pe baza celor doua probe care au iesit pozitive cu e-coli sa-i administrez antibiotic. A spus sa-i administram 5 ml de zinnat la 12 ore, in conditiile in care bebelususl debia a implinit 4 luni si are 7 kg. Am intrebat alt pediatru a spus sa-i dam 4ml, alta parere a fost ca e prea mult pentru varsta lui si sa-i dam 2,5 ml. Am cumparat zinnat suspensie orala 125mg/5ml. Cine ma poate ajuta cu sfaturi? Multumesc!

ana maria

acum 10 ani

buna mg77
sper ca problema voastra de sanatate sa fie p drumul cel bun
eu am un baietel de 2 luni si a facut itu inalt, am fost internati pt 6 zile in spital cu antibiotic intravenos si acum acasa facem inca 7 zile zinnat 5 ml pe zi in 2 prize.deci nu emult 5 ml deoarece doza de atac trebuie sa fie mai mare altfel bacteriile nu vor fii distruse si vor fi probleme mai departe
dupa aceste 7 zile avem apoi tratament pt 3 luni deci crede-ma e treaba seriosa
multa sanatate va dorim