proteus la copii

Infectiile urinare la copii

Postata de elidari cu 11 ani in urma.

Buna seara!
Am o fetita de 5 ani. La urocultura i-a iesit proteus> 10 000 UFC/ml sensibi la ciprofloxacin, nalidixic acid, norfloxacin. La consultarea unui medic pediatru ni s-a spus ca la o asemenea valoare nu se dau antibiotice decat hidratare si vit. c. Precizez ca fetita are mictiuni frecvente fara alte siptoame. Ce ne sfatuiti?

Raspunsuri (4)

Homeopatie

acum 11 ani

Lasati medicina cu antibioticele ei in pace si mergeti la un medic homeopat bun daca doriti sa va ajutati fetita. Recomandari: Dr. Ileana Rinadasu sau Fundatai Similimum in Bucuresti, Dr. Silvia Vasile si Dr. Adrian Receanu in Iasi, Dr. Zainescu Brasov.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Diagnosticul infectiei urinare se pune la un rezultat al uroculturii de peste 100.000 UFC/ml.
Va recomand sa respectati indicatiile medicului pediatru iar in cazul persistentei sau accentuarii simptomatologiei, va recomand sa repetati sumarul de urina si urocultura.

elidari

acum 11 ani

Multumesc!
Mi s-a recomndat si acest lucru, dar dupa zece zile de la cealalta urocultura.

elidari

acum 11 ani

Multumesc! Mi s-a recomandat acest lucru, dar dupa 10 zile.