Interpretare analiza

Infectii urinare

Postata de Ionut.miroslav cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
astazi am fost sa imi fac analiza la urina, si as avea nevoie de o interpretare, daca poate cineva, va rog frumos. Mai jos este rezultatul. Este efectiv ce apare pe buletinul de rezultate.

Multumesc frumos, si va doresc o zi placuta in continuare!

* turbiditate tulbure
* densitate 1020 (1015- 1025)
* pH 5 ( 4.8 - 7.4 )
* nitriti negativ ( negativ )
* leucocite (esteraza granulocitara) negativ /μL (negativ)
* proteine

Raspunsuri (20)

luminita270

acum 9 ani

Turbitate inseamna ca in urina exista sedimente tulburi,care determina transparenta. Este posibil sa fie sedimente care rezulta din usoare infectii,nisip. Consumati lichide,moderat,ceaiuri din cozi de cirese si coada soricelului.Analizele celelalte sunt ok.

Ionut.miroslav

acum 9 ani

oki, multumesc frumos!

am o mica nelamurire, cand am postat mesajul, erau mai multe randuri, dupa proteine, si acum nu apar, se vad sau trebuie sa pun din nou continuarea?
(proteine, glucoza, corpi cetonici, urobilinogen, bilirubina, hematii, cristale) acestea mai erau..

luminita270

acum 9 ani

Nu stiu ce se intampla cu acest site,am remarcat ca foarte multe comentarii au fost sterse de catre administator,probabil au fost ceva probleme.Le poti posta,nu este problema. Aceste analize le-ai facut in urma unor simptome care te suparau?

Ionut.miroslav

acum 9 ani

* densitate 1020 (1015- 1025)
* pH 5 ( 4.8 - 7.4 )
* nitriti negativ ( negativ )
* leucocite (esteraza granulocitara) negativ /μL (negativ)
* proteine

Ionut.miroslav

acum 9 ani

proteine

luminita270

acum 9 ani

Nu sunt diferite,nu se vede nimic.La proteine ...pauza))))))))))):

luminita270

acum 9 ani

Ce rezultate mai apar? Esti simpatic! Hai ca nu cred ca ai avea ceva,speriosule!

Ionut.miroslav

acum 9 ani

proteine

Ionut.miroslav

acum 9 ani

nu reusesc sa le postez, punea doar primele cuvinte.
nu se poate discuta pe privat? cumva.. poate merge mai bine cu schimbul de replici.

luminita270

acum 9 ani

Scrie-le de mana,s-ar putea copierea sa nu mearga din mouse))))):

Ionut.miroslav

acum 9 ani

* densitate 1020 (1015- 1025)
* pH 5 ( 4.8 - 7.4 )
* nitriti negativ ( negativ )
* leucocite (esteraza granulocitara) negativ /µL (negativ)
* proteine

Ionut.miroslav

acum 9 ani

erau scrise de mana:
* proteine

Ionut.miroslav

acum 9 ani

proteine

Ionut.miroslav

acum 9 ani

proteine sub 10 (sub10); glucoza nedecelabil (nedecelabil); corpi cetonici negativ (negativ); urobilinogen normal (normal); bilirubina negativ (negativ); hematii (hemoglobina);

luminita270

acum 9 ani

Esti ok,de unde ai scos acea analiza?

luminita270

acum 9 ani

La persoanele sanatoase,care nu au probleme ale rinichilor,apar CRISTALE AMORFE DE URAT.Cand ai ceva neclar,ma intrebi,bine?

Ionut.miroslav

acum 9 ani

Cristale: urat amorf

turbiditatea nu era in buletin, am pus-o din greseala, cand am copiat formatul dintr-un alt post.

cred ca nu-i placea semnul mai mic (sub)

Ionut.miroslav

acum 9 ani

Scuze pt postele inutinele.. cu "proteine" ..
le-as fi sters, doar ca nu vad nicio optiune de genul.

In principiu, am vazut ca nu am nimic. doar Cristale: urat amorf, nu stiu exact la ce se refera.

nu.. eu nu am si nu am avut simptome..
sau cel putin .. nu stiu.

Pot sa spun ca beau regula 1L, 1.5L chiar 2L de apa pe zi (fara alte lichide, gen supe, ciorbe, suc, ceai,.. ) .

Ionut.miroslav

acum 9 ani

sigur. multumesc frumos!

am luat doar formatul analizei, ca sa nu mai scriu tot, ca nu aveam prea multe de modificat.

O seara placuta in continuare!

cosmin

acum 9 ani

Cea mai noua oferta de lucru! Foarte multi oameni s-au convins de seriozitatea noastra! NU este necesara niciun fel de experienta! Oferim curs gratuit si complet de instruire de la zero! Selectam urgent dezvoltatori de proiect pentru piata nationala si mondiala. Plata castigurilor realizate este garantata prin contract legal. Se lucreaza part-time (in timpul liber) sau full-time, la alegere. Cerem seriozitate maxima si dorinta de a invata ceva absolut nou si de viitor. Va oferim alte detalii dupa ce trimiteti textul ”Info” la adresa de email: [email protected]