Tulpina 16

HPV

Postata de Camycamy cu 12 ani in urma.

Am facut papa nicolau si dupa aceea am facut analiza adn-hpv.si mia iesit tulpina 16.nu stiu deocamdata cat de avansata e boala ptr ca trebuie sa fac colposcopia.din cat am putut sa ma informez mi se pare periculoasa si greu de tratat.la ce ar trebui sa ma astept in viitor si daca exista vreun tratament ptr a stopa boala ca sa nu avanseze?am reusit cu greu sa raman insarcinata,si acum ingerasul meu are un an jumate.numai gandul ca nu voi putea sal vad cum creste ma sperie ingrozitor.va rog sa ma ajutati.am 27 de ani.camelia.multumesc

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

La femei, există câteva tipuri de HPV cu risc cancerigen crescut (printre care şi această tulpină HPV 16) care pot determina modificari importante la nivelul celulelor cervixului. Aceste modificari însă dispar de multe ori de la sine, în aproximativ doi ani, iar în alte cazuri pot evolua si pot avea rol în aparitia cancerului cervical. În primul rând, trebuie să stiţi că testul HPV chiar dacă este foarte sensibil, nu are şi o fiabilitate absolută, putând da rezultate fals-negative sau fals-pozitive de aceea este indicat să aşteptaţi şi rezultatul colposcopiei
În al doilea rând chiar dacă testul HPV a identificat această tulpină, acest fapt nu este echivalent cu faptul că aveţi cancer de col uterin.
Deasemenea nu trebuie să fiţi îngrijorată deoarece în cazul unui eventual viitor diagnostic de cancer de col uterin, acesta poate fi tratat prin:
1. terapie chirurgicala (se va extirpa tumoarea)
2. radioterapie
3. chimioterapie (folosită în tratamentul unor eventuale metastaze)

Camycamy

acum 12 ani

Va multumesc mult ptr raspuns...cu toate ca sunt ink ingrijorata ptr ca trebuie sa fac si colposcopia si nu stiu cat de avansat este.oricum mam linistit putin...va multumesc.