se poate sa am tulpina hpv16 si sa nu duca spre cancer

HPV

Postata de mimy cu 10 ani in urma.

de curand am facut testul hpv si mi-a iesit tulpina 16 nu am nici un fel de simpton nu am condiloame la colposcopie a iesit o mica zona cu mozaic iau izoprinosine se poate sa fie foarte grav sau tulpina 16 duce intotdeauna la cancer sunt foarte suparata
va multumesc pt raspuns

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 10 ani

Condiloamele sunt specifice altei tulpini . Tulpina 16 este una din cele doua, cu risc major de cancer. Rezultatul in urma colposcopiei tocmai asta spune ca, exista deja o mica leziune cu transformari. Urmeaza indicatiile medicului..........cred ca o conizatie va fi necesara. Cu cat trece timpul, boala avanseza.

Doctorulstietot

acum 10 ani

Ai o infectie virala. Nu exista tratament specific pt infectia HPV( ca de altfel pt nici o infectie virala). Trebuie crescuta imunitatea organismului pt a putea invinge singur infectia . O conizatie sau orice alta interventie chirurcicala nu va rezolva problema . Nu te grabi , problemele , mai ales cele de sanatate , se rezolva cu calm , fara agitatie.