Rezultat Papanicolau

HPV

Postata de AnisoaraA cu 9 ani in urma.

Buna seara!

Am 46 de ani si am facut testul Papanicolau. Am urmatorul rezultat: Celule exocervicale superficiale si intermediare. Celule endocervicale. Tesut de reparare. Scoame anucleate.
Exudat inflamator cu PMN, inflamator. Aspect inflamator, flora mixta. Hiperkeratoza. Regenerare."

Doctorita mi-a zis doar ca nu sunt asa bune, dar sa vin dupa sarbatori sa il repetam.

Ce parere aveti?
Multumesc anticipat!!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Prezenta celulelor inflamatorii si a florei mixte sugereaza infectia cervico-vaginala- pentru care se indica tratament, cu repetarea ulterioara testului.