Rezultat histopatologic

HPV

Postata de poncuta cu 10 ani in urma.

Mici fragmente exocol(0.5/0.5cm respectiv 0.3/0.3 cm)prezentand epiteliul exicervical cu acantoza si papilomatoza;mica zona prezentand pierderea polaritatii nucleare,hipercromazie si pleomorfism nuclear, prezenta de mitoze atipice in treimea inferioara a epiteliului; rare celule p***alocite-like in straturile superioare.Diagnostic : leziune scuamoasa intraepiteliala de grad jos a colului uterin(displazie simpla)(CIN 1).

Puteti sa-mi spuneti va rog ce inseamna asta?

Raspunsuri (1)

Doctorulstietot

acum 10 ani

Pasul urmator faceti tipaj HPV, si tratament pt cresterea imunitatii cu ReishiMax. Fiind o leziune CIN1 va regresa daca organismul respinge infectia virala( prezenta p***alocitului).La final trebiue facuta diatermocoagulare.