mozaic fin in colposcopie

HPV

Postata de uxi cu 10 ani in urma.

daca in colposcopie este vazut mozaic fin ,culoare galbena si esti trimis catre genotipare exista riscul sa fii infectat cu virusul HPV?

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

In 99% din cazuri virusul HPV este prezent. Mozaicul fin este un semn anormal minor. 60-70% din femeile cu HPV pozitiv si PN normal vor dezvolta primul lor PN anormal in urmatorii 4 ani.