Interpretare test Papanicolau

HPV

Postata de Ylrub cu 10 ani in urma.

Buna seara,
Am primit rezultatul testului Papanicolau si sunt ingrijorata, am programare la medic la jumatatea lunii decembrie abia.

Citologie cervico- vaginala Babes Papanicolau in mediu lichid:
Scanare computerizata:da
Interpretare manuala: da
Satisfacator: da
Satisfacator celule endocervicale: da
Satisfacator metaplaziate: da
ASC-US: da
Rep la 6 luni: da
Rep testare HPV: da
Rep. colposcopie: da
Frotiu cervical ce contine celule scuamoase intermediare cu nuclei mariti, neregulati, usori hipercromi si frecvente celule scuamoase intermediare binucleate pe fond inflamator nespecific. Citoliza prezenta.
Scuamoase: da

Va multumesc pentru ajutor!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

ASCUS =celule scuamoase atipice cu semnificaţie nedeterminată — reprezintă o modificare la limită (borderline), cu câteva celule anormale. Asadar, celulele descrise sunt anormale dar nu canceroase. Aceste modificari apar, de regula, in infectia cu HPV- motiv pentru care vi s-a recomandat sa efectuati aceasta testare.
Este indicat sa consultati medicul ginecolog pentru evaluare si efectuarea colposcopiei ( o metoda de vizualizare a vaginului si colului uterin cu ajutorul unui colposcop, un instrument asemanator unui microscop).

Ylrub

acum 10 ani

Va multumesc foarte mult!

Ciobanu Aurora

acum 8 ani

Buna ziua,sunt din Calarasi si in urma efectuarii unui test Papanicolau in mediu umed in urma caruia mi-au iesit urmatoarele rezultate:Calitate frotiu-satisfacator pentru evaluare,celule endocervi,celule Scuamoase:ASC-US.Mi s-a recomandat de urmarit evolutia citologic si testare HPV.V-as ruga sa-mi spuneti pasii care ar trebui sa-i fac .Va rog din suflet intrucat sunt foarte disperata.Va multumesc frumos.