Interpretare rezultat histopatologic

HPV

Postata de arys cu 11 ani in urma.

am fost diagnosticata cu displazie de col de 2 luni.Acum 3 saptamani am fost operata pt asta.mi s-a recoltat probe in vederea efectuarii analizei histopatologice.Rezultatul este: Cervicita ulcero -granulativa .Metaplazie scuamoasa imatura a epiteliului endocervical. Modificari artefactuale severe (necroza de cauter).
peste 3 zile trebuie sa merg la control dar nu mai am rabdare.Daca imi puteti fi de ajutor cu un raspuns v-as multumii!

Raspunsuri (2)

maria

acum 11 ani

Scrieti-mi pe mail la [email protected]. Poate va pot ajuta cu un sfat, un nume de specialist etc.

Doctorulstietot

acum 11 ani

Asa cum arata diagnosticul anatomo-patologic nu este absolut nimic grav .Nu stiu de ce va-ti operat. Displazia nu trebuie obligator operata. Se face intii o biopsie si in functie de rezultat se face diatermo coagulare sau conizatie . Faceti un tipaj viral pt. a vedea daca aveti infectie HPV .