formatiuni transconice

HPV

Postata de morarc cu 11 ani in urma.

buna ziua,
As vrea sa stiu ce inseamna "ovar drept cu doua formatiuni transconice de 39 mm si 21 mm". Sa ma ingrijorez? Mentionez ca am 46 de ani.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Inseamna ca aveti 3 chisturi pe ovarul drept.
Este bine sa le evaluati periodic ( la 3-6 luni).

Max

acum 11 ani

Sunt 2 chisturi si sunt transonice (adica trec undele emise de ecograf). De exemplu pietrele nu sunt transonice. Acele chisturi trebuie urmarite periodic. Probabil ca u e ceva grav.

Max

acum 11 ani

Revin cu corectare (sa nu te sperii ca am mincat o litera) :)). Probabil ca nu e ceva grav dar trebuie urmarite ecografic.