anomali ASC,SIL

HPV

Postata de membru239275 cu 11 ani in urma.

BUN MA NUMESC MONICA
as vrea si eu uin sfat am facut un gontrol de cu un an in urma la ginecologie si mi s-a spus ca totu e ok aku de 2 luni am facut un test papa nicolau si rezultatul a iesit cam asa : LEZIUNEA INTRAEPITELIALA SCUMOASA CU GRAD INALT DE MALIGNITATE VA ROG UN SFAT CE SA FAC PT CA AM AUZIT DIFERITE PARERI POATE ATI FOST CAREVA IN SITTUATIA MEA AJUTATIMA CU UN SFATALTUL DECIT AL MEDICULUI CARE A FOST OPERATIE URGENTA SUNT LA PAMINT CU MORALUL VA MULTUMESC

Raspunsuri (3)

Doctorulstietot

acum 11 ani

Nu este suficient frotiul , obligator trebuie sa faci o colposcopie pt. a preciza topografia leziunii la nivelul colului uterin , culturi din col( chlamidia, mycoplasma-ureaplasma, ex.bacteriologic general) tipaj HPV. Prin coroborarea tuturor acestor date se decide modalitatea de rezolvare a leziunii cervicale.E

clara

acum 11 ani

Trebuie sa urmezi sfatul medicului,operatie adica conizatie,nu trebuie sa fi speriata problema are rezolvare,acum un an am fost in aceeasi situatie si totul sa rezolvat,nu mai amana cu cat mai repede cu atat mai bine.Sanatate multa

miha

acum 10 ani

Obligatoriu la Institutul Oncologic de la Cluj.