am hpv tulpina 16 ar trebiu sa fac histerectomie totala si ma intreb daca se poate si cu laparoscopul in cazul meu

HPV

Postata de mama omida cu 10 ani in urma.

am hpv tulpina 16 si vreau sa stiu daca este indicat sa fac histerectomie cu laparoscopul

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Metoda de interventie chirurgicala nu depinde de tulpina HPV. Medicul ginecolog este cel in masura sa decida tipul de interventie potrivit.

ramona

acum 10 ani

mergi si la un alt medic bun, poate nu ai nevoie de histerectomie. eu am scapat de ea, in romania se recomanda imediat histerectomia desi nu este nevoie. am scris tot la conizatie-operatie, am sa iti dau link-ul imediat. citeste inainte de a face operatia!

ramona

acum 10 ani

//sfatulmedicului.ro/comunitate/hpv-si-cancerul-de-col-uterin/coniza-ie-opera-ie_21483
si eu am avut hpv 16 si displazie severa, acum sunt bine cu doar o mica intervetie, erad si laser. nu mai am nici hpv si am pap normal de peste 1 an.
si la cancer invaziv se poate fara histerectomie, asa ca te rog sa citesti tot ce am scris noi mai sus.