Diagnostic

HIV SIDA

Postata de Senselessss cu 12 ani in urma.

Buna ziua, am si eu o nelamurire: pe partea genitala mi-au iesit niste..tumori sa zic asa ..in forma de conopida..am fost la policlinica si acolo mi-a dat asta:

Diagnostic prezumtiv : bd gn. (nu stiu ce ar putea insemna)
Investigatii si tratamente: R.P.R TP.H.A SI HIV

Daca mi-a scris aici acestea 3..inseamna neaparat ca am una din ele? sau e doar o investigatie...si poate sa fie altceva in afara de astea 3? . Multumesc

Raspunsuri (7)

Senselessss

acum 12 ani

Mi-am adus aminte, am gasit tumorile care le am, se numesc papiloane . Ar putea fi si altceva pe langa asta? de obicei HPV aduce si alte boli pe langa?Multumesc.

Medic Epuran

acum 12 ani

RPR (Rapid Plasma Reagin), TPHA (Treponema pallidum hemaglutination) reprezintă acronimele unor teste de laborator indicate în cazul suspiciunii infecţiei cu Treponema pallidum, agentul infecţios în cazul sifilisului. La acestea două medicul a cerut şi efectuarea testului pentru HIV (Human Immunodeficiency Virus).
Aceste teste au fost cerute de către medic pentru a putea înlătura suspiciunea unei infecţii luetice (lues = sifilis) sau a infecţiei cu HIV, şi a putea stabili un diagnostic exact şi nu înseamnă că sunteţi bolnavă de sifilis sau că aveţi SIDA.

Senselessss

acum 12 ani

Multumesc de raspuns, eram foarte speriat ( si sunt baiat apropo):) .

julia

acum 12 ani

acum am citit problema ta.cu aceeasi problema se confrunta si baiatul meu in varsta de 24 ani.sunt papiloame genitale care se transmit prin contact sexual.Deci te-ai procopsit bine.nu dispera fa ce iti spune medicul.E un tratament de durata lunga.Poate sa dureze si ani de zile,depinde de cat de puternic este sistemul tau imunitar.Tratamentul e f costisitor.Daca nu ai prea multe,sfatul meu este sa pui otet de mere pe un bandaj sau compresa si sa aplici pe locul unde le ai,inainte de culcare timp de 4-5 ore pana cad.Ai grija ca poti sa infectezi cu virusul si alte fete.Contactul sexual este interzis pe toata perioada tratamentelor chiar si cu prezervativ.esti tanar ,ai grija de tine.Ai mult de munca.SA ITI AJUTE DUMNEZEU CA AI NEVOIE DE AJUTORUL LUI.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 12 ani

Mai multe informatii despre subiect:
http://075dermato.blogspot.com/2010/09/vegetatii-veneriene.html

075dermato

Senselessss

acum 12 ani

Revin cu rezultatele la analize:

RPR: Pozitiv
TPHA: Negativ

Am citit pe net ca este posibil ca RPR sa iasa fals pozitiv daca am sida..este adevara? Multumesc.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 12 ani

Este posibil sa aveti lues (sifilis) . In acest caz RPR se pozitiveaza primul si apoi si TPHA.
Repetati TPHA dupa 2-3 saptamini !
O boala venerica (vegetatiile veneriene) vine uneori insotita ... de o alta ;-(
075dermato