Hipertensiune arteriala persoana 80 de ani

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de mariusbraxis cu 8 ani in urma.

Buna ziua. Va contactez in legatura cu o problema intampinata de bunica mea.
A implinit 80 de ani pe 11 iunie 2015 si de vreo 2-3 zile, tensiunea sa arteriala se afla in zona lui 15/9 sau 16/9. De asemenea, pulsul este de 40-45. Acuza dureri in piept si dureri in zona cefei. In acest moment, ia urmatoarele medicamente prescrise de cardiologul sau:
Tertensif SR 1,5 mg
Prindex 4 mg

Va rog, daca imi puteti raspunde cu un sfat despre ce as putea sa fac sa o ajut.
Cu respect, Marius Negulici

Raspunsuri (3)

lazarut67

acum 8 ani

Frecventa cardiaca e foarte joasa. Necesita în primul rand o electrocardiograma

mariusbraxis

acum 8 ani

Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra rapid!

Dr. Ciprian Vlaicu

acum 8 ani

Sa va adresati de urgenta medicului cardiolog !