va rog sa-mi dati un diagnostic cu privire la un rezultat de radiografie coloana

Hernie de disc

Postata de Rodica17115815 cu 10 ani in urma.

Reducerea spatiilor la intervertebrele C5-C6; C6-C7; C7-T1; Osteofite anterioare si posterioare la aceste niveluri cu tendinta de formare de punti intervertebrale anterioare.

Mici osteofite anterioare la nivelul corpurilor vertebrale toracale superioare si inferioare; hernii intraspongioase de la T6 l T12.

Reducerea lordozei fiziologice local ac
Diminuarea inaltimii spatiilor intervertebrale L4-L5; L5-S1; este o condensare a suprafetelor discale la aceste niveluir; osteofite anterioare, L3, L4, L5.

As dori sa-mi spuneti care este diagnosticul si daca este ceva grav?
Va multumesc
R.P.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Modificarile descrise sunt caracteristice spondilozei iar tratamentul este conservator: fiziokinetoterapie si masaj, antiinflamatoare si analgezice in caz de accentuarea durerilor de la nivelul coloanei.

Rodica17115815

acum 10 ani

Va multumesc mult.

R.P.