Umflatura pe noada

Hernie de disc

Postata de chello_dm_x cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Am o umflatura pe noada d aproximativ 2-3 luni dar era prea mica k sa fie sesizata pana acum 2 saptamani knd a crescut incat se poate observa clar la palmare si foarte putin cu okiul liber.
Initial m-am gandit k unul dintre motive ar fii job ul meu deoarece stau pe scaun aproape 12 ore pe zi.
In urma unei radiografii medicul mi-a spus k nu este nimic grav si mi-a recomandat antiinflamatoare timp de o saptamana.Mi-am dat cu ketonal gel si niste supozitoare dar niciun rezultat.
Mentionez k umflatura este tare gen os si nu ma doare absolut deloc si,deasemenea,am o discopatie lombara.

Raspunsuri (6)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

din pacate un diagnostic clar al acestei formatiuni se poate pune doar in urma unui consult si a examinarii radiografiei. bineinteles daca in urma tratamentului care vi s-a prescris aceasta nu cedeaza, atunci exista si optiunea indepartarii chirurgicale. cat despre discopatia lombara, nu are legatura cu aceasta afectiune.

va urez o zi buna

chello_dm_x

acum 12 ani

Am fost astazi la medic si se pare ca diagnosticul este boala pilonidala.
Chistul respectiv nu ma doare absolut deloc si nu este mare.Credeti ca exista si alta solutie in afara de operatie?
Va multumesc.

pecalesafieoperat

acum 11 ani

Pai zi ca esti doctor!!!

Utilizator11586457239

acum 4 ani

Buna ziua am si eu o problema ma doare la noada fundului aproape de anus cand ma aplec pe scaun sau pe pe pat in vine sa plâng de vro 2 sau 3 zile ma doare ,am 15 ani si n-as vrea sa fac o, operație un tratament na veți sau speri sa ma dau?

Gigi

acum 2 ani

Ai găsit vreun tratament? Cum ai scăpat? Am aceeași problema plâng de fiecare data când stau in fund sau întinsa pe pat. Nu știu ce sa fac pentru ca e așa de câteva zile. Sper sa răspunzi.

PELONIUS HEX

acum un an

Eu când am avut așa ceva... Am lăsat să se spargă furungul din noada fundului, apoi am curățat de puroi cu alcool sanitar(Spirt), de câteva ori și gata, Buba aia din fund apare și dacă stai prea mult timp în șezut fără să te prea miști..