pentru Dr. Cristian Irina

Hernie de disc

Postata de andronescumariana cu 12 ani in urma.

a facut o investigatie cu tomograful deoarece nu a suportat rmn_ul si aceste sunt rezultatele In urma unui tomograf, deoarece sotul meu nu a suportat RMN-ul, i s-a pus urmatorul dignostic:
scolioza lombara dextroconcav
osteofite lombarel3-l5
pensarea spatiului iv. l4-l5 si l5 - s1
hernie de disc medio laterala stanga la l4 si l5
artroze sacro iliace bilaterale
artroze intervertebrale lombare.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi necesar sa apelati la fizio-kinetoterapie; in cazul puseelor dureroase se indica tratament antialgic, antiinflamator in dozele recomandate de medic ;n conditiile in care nu exista un raspuns la tratamentul maximal timp de 4-6 saptamani, se apeleaza la consultul neurochirurgical.
incercati sa nu ridicati greutati (de peste 5 kg), sa adoptati o postura corecta ridicarii unor obiecte ( sa se faca indoind coapsele si genunchii cu spatele in pozitie intermediara), pozitia sezanda e cea mai solicitanta si la fiecare 30 – 45 minute se vor face pauze, mers prin camera, intins, se vor folosi scaune ergonomice;se va scadea in greutate ,de evitat pozitia picior peste picior, evitarea expunerii la frig, gimnastica medicala pentru tonifierea musculaturii abdominale si lombostat in perioadele de suprasolicitare (corset lombar)

andronescumariana

acum 12 ani

va multumesc din suflet, numai bine si multa sanatate sa va dea Domnul