Hernie intrspongioasa

Hernie de disc

Postata de royon cu 12 ani in urma.

Am fost diagnosticat cu hernie intraspongioasa T11,T12 si am dureri foarte mari in zona toracelui. Am urmat urmat un tratamet cu antiinflamatoare si fizioreaoie si durerile sunt aceleasi. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Mentionez ca am si o hernie de disc medio-laterala stanga L5-S1care momentan nu ma supara.

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

tratamentul herniilor este in principiu de doua tipuri: medicamentos sau chirurgical, in functie de gravitatea herniei si de afectarea nervoasa. medicamentos inseamna antiinflamatorii , plus fizioterapia dupa cum ati si mentionat. daca durerile nu cedeaza, ar trebui sa mergeti din nou la o reevaluare pentru modificarea medicamentelor, si daca nici asa nu aveti nici o ameliorare, ar trebui sa mergeti la un medic neurolog, in vederea stabilirii unei eventuale operatii.

va urez o seara buna

ciprian

acum 8 ani

Bilateral hernie discala intrasponginoasa lombar difuz
usoara scolioza dorsala dextroconvexa modif spondilozice incipente
modif artozoice incipiente sacroiliac bilateral.

Acestea au iesit in urma efectuarii unei radiografii la coloana.
Analizele de sange au iesit in parametrii la fel si cele de urina. VSH – 5

Doresc ceva informatii suplimentare despre cele mentionate mai sus si eventual ce tratament ati recomanda. Problema este ca noaptea spre dimineata ma doare coloana destul de tare de vreo 2 luni, iar cand ma ridic din pat durerea dispare. Sunt dimineti in care ma doare mai tare iar altele mai putin.
Varsta 34 ani